Elektros energijos kainas Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, lemia įvairūs veiksniai. Kaip bebūtų, ne visą mus būtiną elektros energiją mes pagaminame patys, todėl dalį jos tenka importuoti. Tai reiškia, kad mūsų mokama elektros kaina priklauso nuo regioninių ir globalių ekonominių veiksnių. Žemiau – keletas jų.
Pasiūla ir paklausa
Pagrindinis ekonomikos principas – pasiūla ir paklausa – yra ir pagrindinis elektros kainas lemiantis veiksnys. Kai paklausa yra didelė, pavyzdžiui, šaltais žiemos mėnesiais, kai naudojamos šildymo sistemos arba ekonomikos augimo laikotarpiais, kainos paprastai kyla. Ir atvirkščiai, kai paklausa maža, kainos gali mažėti. Žinoma, darant prielaidą, kad pasiūla tuo metu nekinta.
Persiuntimo paslaugos kainos
Elektros kainą tiesiogiai įtakoja išlaidos elektros perdavimo, skirstymo ir sisteminėms paslaugoms.
Energijos šaltinių sąnaudos
Elektros energijai gaminti naudojamos sąnaudos vaidina svarbų vaidmenį nustatant jos kainą. Mes naudojamės įvairiais energijos šaltiniais (pvz. hidroelektrinę ir atsinaujinančiąją energiją). Nuo įvairių veiksnių, susijusių su šiais energijos šaltiniais, gali priklausyti ir galutinė vartotojo už eleketrą mokama kaina.
Infrastruktūra ir priežiūra
Elektros tinklo ir kitos infrastruktūros priežiūros ir modernizavimo išlaidos gali būti didelės. Investicijos į naujas technologijas, senstančios infrastruktūros remontą ir plėtrą, kad ji būtų pritaikyta augančiam gyventojų skaičiui ar pramonei, gali padidinti išlaidas, kurios gali būti perkeltos vartotojams.
Reglamentavimas ir vyriausybės politika
Vyriausybės politika, įskaitant mokesčius, subsidijas ir aplinkosaugos taisykles, gali turėti tiesioginį poveikį elektros energijos kainoms. Pavyzdžiui, atsinaujinančiosios energijos gamybos paskatos gali paskatinti didesnes investicijas į vėjo ar saulės energiją ir taip potencialiai sumažinti ilgalaikes išlaidas elektros energijai, kurias patiria gyventojai ir verslai. Galutiniai vartotojo mokamai kainai įtakos turi ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM) pokyčiai.
Priklausomybė nuo importo
Lietuva, būdama palyginti maža šalis, importuoja dalį elektros energijos iš kaimyninių šalių. Ši priklausomybė reiškia, kad kainoms Lietuvoje gali turėti įtakos išoriniai veiksniai, pavyzdžiui, tarptautiniai santykiai, kainos kaimyninėse šalyse ir regioninė pasiūlos ir paklausos dinamika.
Konkurencija rinkoje
Elektros energijos rinkos konkurencijos lygis gali turėti įtakos kainoms. Konkurencinė rinka, kurioje yra daug tiekėjų, dažnai gali lemti mažesnes kainas vartotojams, nes tiekėjai varžosi dėl rinkos dalies.
Atsinaujinančiosios energijos integracija
Pasaulyje pereinant prie tvarios energijos, investuojama į atsinaujinančius energijos šaltinius, pavyzdžiui, vėjo, saulės energiją ir biomasę. Šių šaltinių integravimas į nacionalinį tinklą gali turėti įtakos kainoms, ypač dėl to, kad pradinės atsinaujinančiosios energijos projektų įgyvendinimo išlaidos gali būti didelės. Tačiau ilgainiui dėl jų gali sumažėti priklausomybė nuo importuojamos energijos ir potencialiai sumažėti kainos.
Ekonominiai veiksniai
Bendra šalies ekonomikos būklė, infliacijos lygis ir valiutų kursai gali daryti netiesioginę įtaką elektros energijos kainoms. Dėl ekonomikos nuosmukio gali sumažėti paklausa, o augimo laikotarpiais gali padidėti vartojimas ir pakilti kainos.
Kaip matome, elektros energijos kainas veikia vidaus ir tarptautinių veiksnių derinys. Šaliai toliau diversifikuojant energijos šaltinius ir investuojant į infrastruktūrą, šių veiksnių sąveika ir toliau lems energijos kainas, tačiau veiksniai, susiję su atsinaujinančia energija, tikėtina, turės didesnį poveikį elektros kainoms bėgant laikui. Elektros kainas galite stebėti Nord Pool biržoje.