Skip to main content
busto pirkimo etapai

Būsto pirkimo etapai

Šiame straipsnyje trumpai apžvelgiami pagrindiniai būsto pirkimo etapai. Tiesa, straipsnyje aptarsime tą atvejį, kai nuosavas būstas įsigyjamas imant būsto paskolą, atsižvelgiant į tai, kad tai labiausiai paplitęs būdas įsigyti nekilnojamąjį turtą. Taigi toliau vardijami būsto pirkimo etapai.

1. Gaunate leidimą imti kreditą.

Su Jumis banke sutariama suma, kurią Jūs būsite pajėgūs pasiskolinti. Tikrinama Jūsų finansinė padėtis.

Verta turėti omenyje du dalykus. Pirmas: tvirtinama ta suma, kurią Jūs pasiskolinsite, ir ji mažesnė už būsto kainą, nes dar turėsite sumokėti pradinį įnašą (15–20 proc.). Tarkime, radote patinkantį butą, ne naujos statybos name, už 50 000 €, vadinasi, pradinis įnašas bus lygus apie 7500–10 000 €. Vadinasi, paskolą Jums reikia imti, priklausomai nuo pradinio įnašo sumos, už 42 500–40 000 €.

Antras dalykas, apie kurį verta pamąstyti: paskolą galite imti gyvenamojo būsto apdailai ar remontui, jeigu kartu suteikiama paskola būstui pirkti. Tokiu būdu turėsite galimybę įsigytą būstą pritaikyti prie savo poreikių, atlikdami remontą.

2. Renkatės būstą suteiktos sumos rėmuose

Nekilnojamojo turto agentas parenka Jums skirtingus galimų įsigyti būstų variantus (jis turi duomenis ir apie tą parduodamą NT, apie kurį dar viešai nepaskelbta) arba galite ieškoti tinkamo varianto savarankiškai. Žvalgotės buto ar namo, koreguojate savo reikalavimus, galų gale, randate tinkamiausią.

3. Teikiate savo pasiūlymą pardavėjui

Užpildote visus reikiamus dokumentus ir ruošiatės pirkti būstą. Šiame etape galite derėtis: prašyti nuolaidos arba, kad pardavėjas pataisytų neženklius trūkumus (greičiausiai NT su didesniais trūkumais nepirksite). Taip pat nustatote laiką savo sprendimui apgalvoti – dažniausiai tai para laiko.

4. Laukiate atsakymo

Pardavėjai gali iš karto sukirsti su Jumis rankomis, gali iškelti papildomų sąlygų, o gali ir atsisakyti parduoti savo turtą dėl įvairių priežasčių.

5. Sumokate užstatą

Užstatas įprastai sudaro 5–10 procentų nuo būsimos sumos. Jis parodo Jūsų ketinimų rimtumą ir paprastai atiduodamas, įsigijus būstą. Gali būti, kad sandėris nutrūks abiejų pusių susitarimu, tokiu atveju, užstatas Jums greičiausiai bus grąžintas.

6. Turto įvertinimas

Kartais NT brokeris reikalauja turto įvertinimui skirti būtent jo rekomenduojamą vertintoją (tačiau mokėsite vis vien Jūs), taip jis apsidraudžia, kad Jūs negrįšite, klausdami: „kodėl namas / butas neatitinka reikalavimų?“ Tačiau tai netrukdo Jums atsivesti savo specialistą, jei tokį turite.

Jeigu vertinimo etape iškyla kažkokių principinių klausimų, turėtumėte neatidėlioti jų sprendimo, nes kai kurių ypatybių tikrinimui reikalingas pardavėjo sutikimas. Įprastai tikrintojas apžiūri viską taip, kad nepakenktų namui. Todėl tam tikriems patikros darbams Jums prireiks savininko leidimo.

Dar vienas momentas: jeigu pardavėjas Jums primygtinai siūlys jau parengtą ataskaitą apie namo būklę arba bandys įpiršti „savo“ inspektorių – tiesiog mandagiai atsisakykite.

7. Gaunate pirminius būsto įvertinimo rezultatus

Šiais rezultatais remiasi draudėjai ir Jūsų paskolos teikėjas.

8. Pasirašote paskutinius paskolos suteikimo dokumentus

Jeigu esate susituokę ir abu sutuoktiniai bus turto valdytojais, abu turėsite pasirašyti dokumentus.

9. Susitariate dėl privalomo būsto draudimo

Perkamą žemės sklypą, perkamą, remontuojamą, rekonstruojamą, statomą būstą ar kitą nekilnojamąjį turtą turėsite įkeisti bankui, – taip teigiama vieno iš Lietuvos bankų NT įsigijimo taisyklėse. Imant būsto paskolą yra privaloma apdrausti įkeičiamą turtą. Draudimo dokumentus siunčiate juristui.

10. Pasirašote dokumentus su juristu

Viename iš Lietuvos bankų, notaro mokestis už pirkimo-pardavimo sutarties patvirtinimą sudaro 0,45 proc. kainos, bet ne mažiau kaip 28,96 Eur.

11. Pajungiate komunalines ir kitas paslaugas nauju adresu.

12. Tampate būsto savininku

Paskutinį vakarą, prieš raktų gavimą, galima paprašyti dar kartą apžiūrėti namą, kad įsitikintumėte, kad įvykdytos visos praeituose etapuose aptartos sąlygos ar pataisymai, kurių reikalavo būsto vertintojas. Kitą dieną gaunate raktus ir Jūs jau – naujai iškeptas būsto savininkas.

Taigi nusprendus paimti būsto paskolą ir įsigyti nekilnojamąjį turtą, svarbu iš pradžių gerai apmąstyti savo finansines galimybes ir apsidrausti nuo netikėtų finansinių ar sveikatos pablogėjimo, dėl kurio galimas darbo netekimas, ir panašių aplinkybių. Tam yra sukurti atskiri draudimo būdai, teikiami būtent asmenims, imantiems būsto paskolas. Atsarga gėdos nedaro!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *