74795
Turgaus a. 21, LT-87122 Telšiai • Tel. (8 444) 53010, mob. 8 618 63448,
el. paštas: turizmocentras@telsiai.lt , www.telsiaitic.lt
 
Naujienos
2018.05.03
Laidoje „Brydės“ – neatskleista kanauninko P. Žadeikio asmenybė

Laidoje „Brydės“ – neatskleista kanauninko P. Žadeikio asmenybė
Prieš 100 metų pirmoji lietuviška mokykla, vėliau gimnazija, įsteigta dvasininko atokiame Žemaitijos miestelyje tebesant vokiečių okupacijai – nereali utopija. Ką tik susikūrus Lietuvos valstybei 1918 m. gimnazija duris atvėrė istorinėje vietoje – Sapiegų dvare, kur tuo metu gyveno ir popas. Nors administraciniame dvaro pastate autentikos iki šių dienų išliko mažai, tačiau įkūrus gimnaziją dvarui neleista sunykti. Apie vis dar visuomenėje beveik nežinomą asmenybę, atsitiktinai atrastą laidos „Brydės“ kūrėjų, dvasininką Pranciškų Žadeikį, jo nuopelnus Skuodui ir Lietuvai –jau šį šeštadienį, 9.00 val. per BTV televiziją. 
Neįmanoma nesistebėti kunigo, vėliau kanauninko Pranciškaus Žadeikio begaline drąsa, tautiniu sąmoningumu, tikslingu diplomatiškumu, virtusiu tylia kova už laisvą žodį ir išsilavinusią Lietuvos visuomenę. „Tai buvo evoliucijos žmogus, pirmas po Dievo. Dėl to jį pusę amžiaus buvo stengiamasi ištrinti ne tik iš istorijos, bet ir žmonių atminties“, – dokumentikos laidai „Brydės“ pasakos VU prof. dr. Remigijus Misiūnas, pakartotinai paruošęs leidimui unikalų kanauninko kūrinį „Didžiojo karo užrašai“ . 
„Tai ne vienintelė kanauninko knyga, gimusi iš meilės Lietuvai, iš meilės lietuvių literatūrai, iš meilės Lietuvos gamtai. Iš graikų kalbos kanauninko versta Iliada vertinama taip gerai, kad galėtų pakeisti net Homero originalų kūrinį“, – įžvalgomis su žiūrovais dalinsis kita laidos pašnekovė VU doc. dr. Dalia Čiočytė. 
Lietuvos pasienyje, netoli Latvijos įsikūrusiame Skuode, ilgai vadintame didikų Chodkevičių grafyste – tebeskamba originalūs, autentiški trys bažnyčios varpai, kuriems daugiau nei 120 metų. Pasakojimą apie rastą Napoleono lobį Skuodo apylinkėse galėtum vadinti legenda, jei ant varpinės sienos nebūtų originalios epitafijos su žmonių pavardėmis, kurie radę Napoleono auksą užsakė nuliedinti įspūdingo dydžio varpus. „Ir jei ne kanauninkas P. Žadeikis vokiečių okupacinei valdžiai Pirmojo pasaulinio karo metais davęs tikrą kyšį, tai nebūtų skuodiškiams ir kuo didžiuotis, varpai patrankomis būtų išrūkę“, – laidai pasakos Skuodo muziejaus istorikai, neatsitiktinai saugantys pirmosios gimnazijos archyvinę medžiagą. 
Kokios tradicijos gimnazijoje vyravo prieš 100 metų, kaip vykdavo pamokos, kur buvo rengiami pedagogai, kuo domėjosi ir kaip laisvalaikį leido pirmųjų laidų gimnazistai? Apie visa tai – šio šeštadienio laidoje „Brydės“ 9.00 val. per BTV televiziją. Laida kartojama gegužės 6 d., sekmadienį, 10.00 val. per INFO TV televiziją. Po transliacijos televizijoje laidą kviečiame žiūrėti svetainėje www.lnkgo.lt

https://www.facebook.com/telsiaitic/videos/1888477831219407/


Atgal

Copyright © 2010-2014 Žemaitijos TIC.         s p r e n d i m a s: UAB "V studija" adm zone.