74795
Turgaus a. 21, LT-87122 Telšiai • Tel. (8 444) 53010, mob. 8 618 63448,
el. paštas: turizmocentras@telsiai.lt , www.telsiaitic.lt
 
Naujienos
2012.09.27
Ar gyva vietos dvasia Biržuvėnų dvaro sodyboje?

prod2702_midi.jpgPirmadienį, rugsėjo 24 dieną, Telšių rajono savivaldybės Baltojoje salėje vyko apvalaus stalo diskusija "Genius loci. Ar gyva dar vietos dvasia restauruotose kultūros vertybėse?..."
Vietos dvasią gali  pajusti kiekvienas - tereikia akimirkai išnirti iš kasdienybės sūkurio, stabtelėti ir atviromis akimis pažvelgti į mus supančią aplinką...
"Rugsėjo 14-23 dienomis Lietuvoje vyko kasmetiniai Europos Tarybos programos "Europos paveldo dienos" renginiai, kuriuos organizavo Kultūros paveldo departamentas kartu su miestų ir rajonų savivaldybėmis, kultūrinėmis įstaigomis, kultūros paveldo objektų valdytojais.  Šiais metais renginių tema - "Genius loci. Vietos dvasia", - pasakojo diskusijos moderatorė, Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausioji specialistė (paveldosaugos), Eglė Macienė. - Taip siekiama atkreipti dėmesį į tai, kas sukuria savitą tiek atskiro paminklo, tiek rajono, tiek viso miestelio ar miesto "aurą" - išskirtinę vietos dvasią. Šia proga sumanėme pakviesti įvairių profesijų atstovus, kurie neabejingi mūsų krašto istorijai, jos išsaugojimui į apvalaus stalo diskusiją - "Genius loci. Ar gyva dar vietos dvasia restauruotose kultūros vertybėse?...".
Susitikimo metu E. Macienė susirinkusiems pristatė skaidres, kuriose buvo galima stebėti, kaip įvairiais laikmečiais keitėsi kai kurios Telšių rajone esančios kultūros vertybės. Viena iš jų — Biržuvėnų dvaro sodyba - medinės dvarų architektūros paminklas. Iš išlikusių dvaro pastatų vertingiausi yra XVIII a. vidurio reprezentacinės dalies mediniai bei autentiškos architektūros XIX a. pabaigos - XX a. pradžios mūriniai ir mediniai pastatai. Ponų namas - vienas iš dviejų Lietuvoje išlikusių medinių tokio tipo baroko laikotarpio ponų namų. Oficina, vežiminė ir arklidė - vieninteliai XVIII a. medinės architektūros oficinos ir arklidės ir vežiminės pavyzdžiai Lietuvoje. XIX a. pabaigos - XX a. pradžios pastatai - malūnas, tvartas. Taip pat daržinės su užvažiuojamaisiais tiltais - vieninteliai tokio tipo medinių daržinių pavyzdžiai Lietuvoje. Itin vertinga iki mūsų dienų išlikusi dvaro sodybos.
Ir tai dar ne visos paslaptys, kurias saugo ši ilgaamžė dvaro sodyba. Paskutiniais metais restauruoti keturi dvaro sodybos pastatai: ponų namas, oficina, arklidė ir vežiminė.
Diskutuota ar vietos dvasia įsikūnija naujai restauruotuose ponų namo, oficinos, arklidės ir vežiminės pastatuose.
Pakalbėta ir apie kitą Telšių rajone esančią Pavirvyčio dvaro sodybą, jos ponų namas taip pat neseniai restauruotas. Aptartos ir piliakalnių tvarkymo problemos, taip pat po sutvarkymo iškylantys klausimai dėl jų naudojimo. 
Mintimis dalijosi Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Andrius Dacius, Architektūros skyriaus vedėjas Algirdas Žebrauskas, Žemaitijos turizmo informacijos centro direktorė Kristina Miliuvienė, Varnių regioninio parko direkcijos direktorė Irena Zimblienė, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Almantas Lukavičius, Žemaičių vyskupystės muziejaus direktorius Antanas Ivinskis, gidė Janina Bucevičiūtė ir kiti svečiai.

Diskusijos dalyviai išsakė savo nuomonę dėl restauruotų objektų naudojimo, juose vykdomos veiklos. Savivaldybės administracijos svečiai pateikė pasiūlymų  dėl ateities planų. Savivaldybė administracijos atstovai pasiūlė ir toliau organizuoti panašias diskusijas.

Šis renginys - viena, iš projekto "Genius loci. Prakalbinkime vietos dvasią Telšių rajono paveldosaugos objektuose", dalis. Projektą dalinai finansuoja Kultūros paveldo departamentas ir Telšių rajono savivaldybė.Atgal

Copyright © 2010-2014 Žemaitijos TIC.         s p r e n d i m a s: UAB "V studija" adm zone.